Испечати

Ролат со лешник и кокос (без печење)

Ролат со лешник и кокос (без печење)

Состојки

 • состојки за црната смеса
 • 250гр. мелени лешници(ореви или бадеми) по желба
 • 250гр. мелени бисквит
 • 250мл. млеко
 • 50гр. какао
 • 100гр. чоколада за говење
 • 100гр. шекер во прав
 • состојки за белата смеса
 • 100мл. слатка павлака
 • 50гр. чоколада за готвење(бела)
 • 50гр. шеќер во прав
 • 100гр. кокос

Подготовка

Во сад за готвење, измешајте го млекото, шеќерот и какаото и оставете да зоврие. Додадете го чоколадото и мешајте се додека се не се растопи.
Во смесата додадете ги мелените бисквити и мелениот лешник мешајте се додека смесата не стане хомогена.
На работната површина поставете парче пластична или алуминиумска фолија, а потоа врз неа распоредете ја смесата во рамномерен слој во форма на правоаголник.

Во друг сад, на оган, слатката павлака измешајте ја со белото чоколадо и мешајте се додека не се растопи. Садот тргнете го од оган и додадете шеќер и кокос.
Врз темната смеса рамномерно распоредете од белата смеса и со помош на фолијата завиткајте го ролатот.
Ролатот ставете го во фрижидер да се олади барем 2-3 часа пред да го послужите.