Од пред некое време се ставив на режим на исхрана па еве предлог нискокалоричен доручек за сите диеталки. Ржаново брашно е феноменало, а лепињиве само ми го потврдија впечатокот. Се припремаат многу брзо, зошто не им треба стасување на тестото, а може да си ги комбинирате со што сакате.

1. Во сад за месење ставете го брашното. Додајте сол, масло и пециво. Јогуртот промешајте го со киселата вода и замесете тесто. Мене ми испадна мек,о па додавав уште малку брашно за да може убаво да ги обликувам лепињите. Поделете го тестото на 4 дела и од секој дел формирајте лепиња. ставете ги во тава за печење и печете на 180-200 степени 15-20 мин.

3. Кога се готови оставете ги малку во влажна крпа да омекнат. Изберете си полнеж по желба и направете сендвичи. Јас овој пат ставив марула парченца печеница и варени јајца. Искористете некој домашно подготвен намаз или само обичен сенф за подлога на лепињите.

Добар апетит

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови