Изрендајте го сирењето, додадете ја павлаката и магдоносот и измешајте. Ова е основата на филот со кој ќе се лепат лепчињата.
Тост лепчињата исечете ги на половина. Се премачкуваат по 3 половинки за секој вагон со филот и 3 четвртинки одозгора одат за локомотивата. Покрај филот, помеѓу лепчињата можите да вметните и домати, кашкавал или некое од избраните видови салама, но внимавајте, треба да се најтенко исечени.
Одозгора украсете го по желба, а од краставицата исечете тенки кругови за тркала.
Изненадете ги дечињата со една ваква идеја за сендвич или пак спремете им го за некоја детска забава. Сигурна сум дека ќе се израдуваат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови