Најпрво спремете го филот. Паризерот изрендајте го и измешајте го со јајцето и павлаката.
Потоа спремете ја смесата за премачкување на корите, така што сите состојки ќе ги изматите за добро да се соединат.
Се одвојуваат по 4 кори и секоја кора се премачкува со оваа смеса и се редат една врз друга. Мал дел од смесата тргнете настрана за премачкување одозгора.
Врз корите распоредете го филот со паризер и павлака, подвиткајте ги странично корите за да не ви паѓа филот и свиткајте ги во ролат. Истата постапка се повторува и со останатите кори.
Така свитканите кори се редат кружно во подмачкана тркалезна тепсија и се премачкуваат со остатокот од смесата.
Печете 25 минути во загреана рерна на 200 степени, односно додека не порумени.
Печената пита се сечи на триаголници и со чашка млеко или јогурт се угостуваат деца за појадок. Но, иако е детска, сигурна сум дека и возрасните подеднакво ќе уживаат во неа)))

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани