Многу брзо и едноставно се подготвува.
Најпрво на пареа чоколадото и павлаката загрејте ги додека не се стопи чоколадото и сето се соедини.
Десетина јаготки исечкајте и промешајте ги со шеќерот во прав и румот. Ставете ги на дното од чашите во кои ќе го сервирате десертот.
Одозгора ставете по една лажица од чоколадото и павлаката.
Преку тоа ставете по еден чоколаден кекс, претходно искршен.
Одозгора дополнете со кремот а одоколу украсете со ливчиња од јаготки.
Стоте мл павлака избијте ги во шлаг и декорирајте одозгора со шприц.
На крајот, сето украсете го по желба.
Пред сервирање добро изладете го десертот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани