Подготовка:

1. Пресечете ги јаболката на половини, извадете ја внатрешноста, исечете ја на коцки и ставете ја во сад. Коцките од јаболката посипете ги со шекер, додајте цимет, промешајте.

2. Со ова наполнете ги половинките од јаболката, одозгоре ставете путер и печете во рерна околу 15 минути. Додека се топли јаболката ставете топче сладолед. Украсете со капини или друго овошје по желба.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани