Подготовка:

1. Прво палачинките ги пржиме на наш стандарден начин. Го подготвуваме ванила полнењето.
2. Во тенџере ставаме млеко, шеќерот, пудинг. Промешуваме и убаво го раствораме. Вариме на тивок оган до згуснување. Повремено го промешуваме да се излади и да не фати коричка.
3. Потоа додаваме многу малку изматена слатка павлака и кисела павлака. Соединуваме се заедно со миксер. Оставаме на страна.
4. Во тенџере ги ставаме малините, водата и шеќерот. На тивок оган вариме околу 7,8 минути.
Потоа цела смеса ја процедуваме низ цедалка, да ги отстарниме семчињата и убаво да добиеме само пулпа. На секоја палачинка ставаме полна лажица ванила фил. Краевите ги завиткуваме навнатре и ги превиткуваме. Ги сервираме во чинија и ги попрскуваме со малинестиот сос.

*Забелешка: Јас дел од палачинките ги исеков на мали парчиња, ги сервирав во чаша за сладолед, прелив со сос од малини и додадов топка сладолед.
Вистинско летно уживање е десертов.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани