Ова е моја верзија на грчка салата односно грчка салата на македонски начин.

Зеленчукот го сечкаме на крупни парчиња, кромидот на тенки кругови, а магдоносот го оставаме во лист. Сирењето го сечеме на подебели парчиња и го ставаме на загреан тостер или грил тава, за да се потпече. Го сечкаме на помали парчиња, ама може да остане и на поголеми. Сите состојки ги ставаме во чинија ама не ги мешаме. Ставаме врз нив сол и маслиново масло.

Можете да користите било какво сирење. Јас претпочитам фета, ама оваа салата е правена со козјо сирење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани