Највкусните ѓевречиња сто ги имам пробано до сега, а рецепт на другарка ми Марија.
Се прават околу 60 топчиња веднаш штом се замеси тестото. Се редат убаво за да го запазите редоследот. Од кога кќе се направат сите се почнува од првото топче, се формира ѓеврече или во мојов случај ги правев како кифлички. Се потопува секое во млеко и потоа се валка во сусам да се покрие целосно. Се редат во плех. Откога ќе се направат сите се почнува да се печат пак почнувајки од првите.
Се печат на 200 степени да се заруменат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани