1. Доматите се лупат, исто и краставицата и кромидот.
2. Се ставаат во блендер со пиперките, лукот, солта, биберот, кимот, чилито, сокот од лимон и оцедот. Добро се микса.
3.С е става во фрижидер да се излади.
4. се служи со коцкички леб испржен на маслиново масло со лук.
Ова е извонредно освежително предјадење за летните денови. Го правам често, зашто е диетално, а полно со витамини.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови