Испечати

Гаспаќо

Гаспаќо

Состојки

 • 1 кг домати
 • 1/2 зелена пиперка
 • 1/2 жолта пиперка
 • 1 краставица со средна големина
 • 1 главица кромид
 • 2 чесниња лук
 • 1/2 лажиче мелен ким
 • 1/2 лажиче чили
 • сок од 1/2 лимон
 • сол и бибер
 • 1 лажица оцет

Подготовка

1. Доматите се лупат, исто и краставицата и кромидот.
2. Се ставаат во блендер со пиперките, лукот, солта, биберот, кимот, чилито, сокот од лимон и оцедот. Добро се микса.
3.С е става во фрижидер да се излади.
4. се служи со коцкички леб испржен на маслиново масло со лук.
Ова е извонредно освежително предјадење за летните денови. Го правам често, зашто е диетално, а полно со витамини.