1. Во сад за месење го сипуваме млекото, маслото, ги ставаме и јајцата додаваме шеќер, сол и квасец. Го додаваме брашното и месиме тесто кое го оставаме да сташе.
2. Од стасаното тесто делиме четиринаесет дела од секој дел посебно формираме круг, а потоа змијовидна форма која ја мотаме во вид на полжав. Долната страна средишниот дел го испупчуваме малку напред
3. Ги редиме погачките во плех обложен со хартија оставаме да појдат половина час и ги премачкуваме со изматено јајце, можете да им ставите и сусам.
4.Печете на 190 степени

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови