Преубави, меки како памук палачинки кои и наредниот ден останаа меки и воздушести.
1. Сите состојки се матат убаво зда не останат грутчиња. Се премачкува само еднаш тавата со масло или маргарин и се пржат палачинките.
Се филуваат по желба со банани и крем, крем и малинки ...јас со мармалад од кајсии такви ми се најубави.Направете ги!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани