1. Јаболката ги лупиме, ги сецкаме на парчиња и ги додаваме во тенџере со водата да се варат додека не омекнат.
2. Откако ќе омекнат јаболката ги вадиме од водата со цеделка, ги пасираме со вилушка и повторно го додаваме во тенџерето со водата да се варат.
3. Прашокот за пудинг, брашното од гриз и шеќерот ги мешаме со водата и сокот од портокал и ги додаваме во тенџерето со јаболките и мешаме си жица за матење додека смесата не се згусти.
4. Топлата крема ја пасираме со блендер и ја додаваме во влажни чаши.
5. Декорираме со чоколадо и амарети кои според мене преубаво се спојуват со кремата, наросуваме со малку канела и шеќер во прав.
6. Пред послужување подобро е кремата да помине 3 часа во фрижедер.
 

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани