Ова е рецепт за сите оние кои постат или внимаваат на својата линија, еден вкусен шлаг за кој треба упорност да се направи, но е многу едноставен. Можете да ја чувате исто водата во која сте го вареле наутот. Јас овој пат го правев од течноста од црвен грав, па затоа малку има розева нијанса на сликата.
Се ставаат во пластичен сад и се матат повеќе време, треба упорност (10-15 мин) додека не се добие црвст шлаг. И тоа е тоа, можете да украсувате торти, мафини или да си јадете со лажица

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови