По препорака од Лили, а по рецепт на мак63 ги добив овие превкусни ванилици. Лили, ти благодарам за препораката.
Салото измешајте го со шеќерот, убаво, со дрвена лажица, па додајте ги јајцата, брашното и пецивото. Убаво измесете го тестото и расучете кора со дебелина по желба.
Наредете ги исечените колачиња на плех прекриен со хартија и испечете ги на 200 степени додека малку не заруменат.
Уште жешки филувајте ги со џем и испрпелајте ги во шеќерот во прав во кој сте ја ставиле и ванилата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови