Пиперките го одмрзнуваме, ако се цели и со лушпа ги лупиме и сецкаме. Ги ставаме во тавче на масло да се пржат. Кога убаво ќе се испржат ја ставаме и доматата да се пржи заедно со нив додека да испари течноста и убаво се згусни. Кога е при крај го дадаваме лучцето ситно сецкано, магдоносот и сирењето и издробено на парчиња. Може и посно без сирење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови