Во подлабок сад се става јајцето, киселото млеко, брашното,содата, солта, малку зејтин и се замесува во полутврдо тесто.
Тестото се дели на топчиња.Секое топче се сука во правоаголна кора и се сече на парчиња. Се пржат на врел зејтин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани