Готовото лиснато тесто се расукува и се сечи на ленти од по 1,5-2 сантиметри и секоја лента се завиткува околу метални калапчња за грклани кои што предходно се намачкуваат со малку путер. Калапчиња за грклани може да се направат и од алуминиумска фолија. При виткањето на гркланите секој нареден ,,прстен,, преклопува 1/3 од предходниот. Готовите грклани се печат на 200 степени 20-тина минути, за тоа време се подготвува филот.

400 мл. од млекото се става во сад на шпорет да се загрева заедно со шеќерот и ванилиниот шеќер, а останатите 100 мл. се ставаат во друг сад во кој што се додаваат нишестето и јајцата од кои што се прави хомогена смеса.
Млекото, јајцата и нишестето се додаваат во млекото на шпорет, кремот се вари 10-тина минути при што постојано се меша, на крајот се додава путерот и кокосот.
Готовиот крем се остава да излади и потоа се додава маскарпонето, целата смеса се хомогенизира и готовите и изладени грклани се полнат со кремот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови