Јајцата и шеќерот убаво се бијат. Потоа, постепено се додава млекото, маслото, брашното и прашокот за печење и на крај кокосот. Печиме во тава 28 на 180 степени околу 20 мин.
Во огноотпорен сад се ставаат сите состојки за преливот и на умерен оган со повремено мешање се рестопуваат и убаво се измешуваат. Смесата не смее да проврие.
Кога малку ќе подолади кексот се сечи на парчиња со посакувана димензија и потоа се прелива со преливот. Преливот треба да навлезе помеѓу исечените делови.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани