Фанурија, благо лепче, т.е. пита, која се прави на 09.09. на денот на светецот Фанурија од 9 состојки. Уште една верзија на бесквасна Фанурија како предлог од мене, која се подготвува многу брзо и едноставно.

1. Само се мешаат сувите состојки, па се додаваат останатите, се меша и на креј се додаваат чоколадните трошки.

2. Во намрсен и набрашнет калап 26 или 24 се истура смесата, се икрасува и се печи на 170С, околу25 минути во зависnост од рерната. Кај мене е во силиконски куглог калап, само намрсен.

3. По желба доукрасете и посипете шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови