Прво во сад на шпорет се ставаат чоколадото, путерот и слатката павлака да се изедначат. Не смеат да провријаат.
Се тргаат од оган па се додаваат бисквитите и лешниците.
Убаво се соединуваат. Се остава да се стегни смесата.
Потоа се формираат бомбици.
Над пареа се растопуваат чоколадото и павлаката да се соединат.
Потоа секоја бомбица се потопува во глазурата, се реди на хартија да се просуши и се декорира со крупно сецкан лешник.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани