1. Во еден сад го ставаме младото сирење, додаваме кисела павлака, тостиран сусам, сецкана кисела краставичка, сецкана шунка, ситно сецкан праз. Додаваме сол по потреба, бибер, триена сол. Убаво со лажица ја соединуваме цела смеса.

2. Оставаме во фрижидер да се излади. Сега со дланките формираме бомбици. Половина јас ги извалкав во тостиран сусам, а половина во лут буковец.

Прекрасно, ладно предјадење, послужено со аперитив
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани