Хоплата ја матиме со миксер и ја делиме на два дела со тоа што едниот да биде поголем. Во поголемиот ставаме 300 гр еуро крем, а во другиот чоколадото претходно растопено на пареа и страчателата.
Бисквитите ги макаме во млеко и ги редиме во послужовник. Еден ред бисквити потоа премачкуваме со филот со еуро крем, па пак ред бисквити, па филот со страчатела, уште еден ред бисквити и пак од филот со еурокрем. Ја матиме шлаг пената со млекото и ја премачкуваме тортата со неа. Одозгора поросуваме со мелените плазма бисквити и декорираме со чоколаден прелив.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови