1и3кора
се матат јајцата со шеќерот па им се додаваат останатите состојки и се печат кори на хартија во плех 40
2кора
5белки се матат во цврст снег,им се додава шеќерот и убаво се мати,се додаваат сецканите подпечени лешници измешани со брашното,зејтинот и се пече кора на хартија во истиот плех
фил
Се вари крем-млекото се вари на оган со 250гр шеќер и одкако ќе зоврие му се додаваат пудинзите растворени во малку млеко и изматени со 5жолчки па се вари крем.Маргаринот се мати со шеќерот во прав и одкако ќе се олади кремот се соединуваат.Филот се дели на 2дела
едниот останува жолт а во другиот се додава 100гр топена чоколада.
Тортата се реди-
1кора-црн фил-2кора(со белки само)-жолт фил-белисимо-жолт фил-3кора-црн фил-хопла
Тортата е доста голема и погодна е за родендени и др прослави.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално