1. Водата и шеќерот се ставаат во сад на оган да зовријат, додека не се создаде пена.
2. Се додаваат чоколадото и маргаринот да се стопат и тргаме на страна малку да се излади. Ги додаваме оревите и бисквитите. Мешаме да добиеме хомогена смеса.
3. Смесата ја ставаме во калап за бајадера кој е обложен со најлонска фолија. Оставаме да се стегне.
4. Чоколадото го топиме на пареа. Го додаваме маслото и мешаме. Бајадерата ја потураме со глазурата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани