Испечати

Бела бајадера

Бела бајадера

Состојки

  • 200 гр шеќер
  • 10 лажици вода
  • 100 гр маргарин
  • 200 гр бело чоколадо
  • 200 гр мелени ореви
  • 200 гр мелени бисквити
  • Глазура
  • 100 гр бело чоколадо
  • 2 лажици масло

Подготовка

1. Водата и шеќерот се ставаат во сад на оган да зовријат, додека не се создаде пена.
2. Се додаваат чоколадото и маргаринот да се стопат и тргаме на страна малку да се излади. Ги додаваме оревите и бисквитите. Мешаме да добиеме хомогена смеса.
3. Смесата ја ставаме во калап за бајадера кој е обложен со најлонска фолија. Оставаме да се стегне.
4. Чоколадото го топиме на пареа. Го додаваме маслото и мешаме. Бајадерата ја потураме со глазурата.