За љубителите на сладолед со вкус на банана и чоколадо, еве една таква извонредно вкусна комбинација на крцкав сладолед од овие два вкусови.
Идејата за ваков сладолед ја добив од мојата постара ќерка Теа која е обожавател на муслите со вкус на банана и чоколадо, а комбинацијата со инстант прашокот со истиот вкус, го направи сладоледот да биде уште повкусен.

1. Најпрвин муслите се мешаат со киселата павлака и се оставаат околу половина час убаво да омекнат. Доколку не сакате сладоледот да биде крцкав, муслите во блендер иситнете ги и измешајте ги со павлаката, така што времето за да омекнат ќе биде помало.

2. Во другите 200 гр. кисела павлака, измешајте го инстант прашокот и кафеавиот шеќер додека сето убаво се стопи.

3. Шлаг пената изматете ја млекото се до добивање на шлаг (по можност подобро е да се користи кондензирано млеко, бидејќи се намалува кристализираната текстура воопшто на сите сладоледи).

4. Соединете ги преходниве смеси и измешајте ги со миксер.

5. На крај со вилушка испасирајте ги бананите, додадете ги во претходната смеса и со миксер убаво изедначете. Во сад истурете половина крем, посипете со чоколадни трошки, истурете го останатиот крем и пак посипете со чоколадни трошки. Ставете го садот во ладилник најмалку 5-6 часа и сладете се.

Наместо инстант кафе, за најмладите може да се стави какао инстант напиток.

Украсете со чоколадни капки или трошки, крем бананчиња или друго според вкусот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани