Од сите состојки се замесува глатко тесто. Потоа пак се размесува и се прават 15 топчиња. Се оставаат да нараснат.
Настрана во тенџере се става 1.500мл вода, 4 лажички сол и сода бикарбона. Во зовриената вода се ставаат по 4 топчиња да се варат 30сек.
Кога сите ќе се сварат се ставаат на плех обложен со хартија се засекуваат со остар жилет или со остро ноже и се наросува крупна сол, лен, сусам....по ваша желба.
Се печат во загреана релна 220С-20мин. Кога ќе се испечат НЕ се покриваат туку се оставаат на отворено да оладат. Наздравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани