Подготовка
За почнуваме со подготовка на филот. Во зовриеното млеко го подготвуваме пудингот. Оставаме да се излади. Во изладеното млеко го додаваме матеното маскарпоне со слатката павлака и шеќер во прав. Двата фила ги соединуваме во филот го додаваме сецканиот ананас.
Пишкотите ги натопуваме во сокот од ананас и редиме во тава. Врз пишкотите сипуваме еден дел од филот повторно редиме пишкоти и на крај завршуваме со кремот. Тортата ја оставаме да се излади преку ноќ во фрижидер. Декорираме со кокос и сецкан ананас.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани