1. Шеќерот се мати со јајцата како за пандишпан и потоа му се додава другиот материјал.
Сето убаво се промешува и се става во подмачкан и со брашно посипан плех. Се печи на 250С-35мин
2. Оладениот колач се премачкува со мармалад и се посипува со мелени ореви. Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани