Испечати

Брз и лесен американски колач со моркови и мармалад

Брз и лесен американски колач со моркови и мармалад

Состојки

  • Тесто
  • 4 јајца
  • 2 чаши шеќер
  • 2 чаши брашно
  • 3 чаши рендани моркови
  • 1 чаша масло
  • 1 чаша сечкани ореви
  • 1 пециво
  • 1 ванила
  • 5 лажици мармалад од сливи

Подготовка

1. Шеќерот се мати со јајцата како за пандишпан и потоа му се додава другиот материјал.
Сето убаво се промешува и се става во подмачкан и со брашно посипан плех. Се печи на 250С-35мин
2. Оладениот колач се премачкува со мармалад и се посипува со мелени ореви. Пријатно!