Испечати

Проја со семиња од Натура

Проја со семиња од Натура

Состојки

 • Состојки
 • 3 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 3 чаши пченкарно брашно
 • 1 чаша пченично брашно
 • 1 пециво
 • 1 лажица ленено семе од Натура
 • 1 лажица интегрален сусам од Натура
 • 100 гр кравјо сирење
 • 1/2 чаша зејтин
 • 2 чаши јогурт
 • 1 и 1/2 чаши кисела вода
 • За поросување семки од тиква,лен и интерален сусам од Натура

Подготовка

Прво во еден сад го ставаме брашното, пецивото и по 1 лажица од ленот и интегралниот сусам. Заедно мешаме со лажица.
Се матат 3 јајца и 1 лажичка сол со миксер. Потоа се додават сирењето,зејтинот,јогуртот и киселата вода. Матејки постепено се додаваат брашното, пецивото ленот и интегралниот сусам.
Смесата ја истураме во подмачкан плех со масло и брашно. Одозгора наросуваме семки од тиква, лен и интегрален сусам од Натура. Се пече во загреана рерна на 180-200 степени ококу 25 минути.
Чашите со кои мерев се од 200 милилитри.