Испечати

Крем од чоколадо

Крем од чоколадо

Состојки

  • 4 јајца
  • 200 гр темно чоколадо
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 1 лажица млеко
  • 1 лажица рум
  • За декорација/толчени лешници и јагоди

Подготовка

1. Чоколадото со малку мaсло го топиме на пареа. Кога е стопена се трга на страна и се додава румот.
2. Од јајцата ги двоиме посебно жолчките посебно белките.
3. Ги матиме со миксер жолчките со шеќерот и ги додаваме во чоколадото.
4. Посебно ги матиме белките во цврст снег иго додаваме во чоколадото и се убаво мешаме.
5. Готовиот крем го ставаме во чаши и го оставаме во фрижидер да се лади околу два часа.
Се декорира со толчени лешници и јагоди.
Добар апетит!