Испечати

Колач со шербет, ореви и суво грозје

Колач со шербет, ореви и суво грозје

Состојки

 • 4-5 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша масло
 • 1 чаша гриз
 • 1 чаша брашно
 • 1 пакетче прашок за пециво
 • 1 чаша точени ореви
 • 1 чаша суво грозје
 • 1 лажица цимет
 • Шербет
 • 750 г шеќер
 • 500 мл вода

Подготовка

Овој рецепт ми е запишан под името Грчка алва уште пред 30тина години. Нема врска со алва, туку со колач потурен со шербет. Многу вкусен и лесен за подготовка.

Се матат јајцата со шеќерот и се додаваат останатите состојки. Се меша убаво и се истурва смесата во тавче големина 32.
Се пече околу половина час на 180 степени.
Се приготвува шербетот со варење на водата и шеќерот. Можите да направите помалку шербет од дадената количина.
Се потурва колачот жежок и исечен на парчиња, а шербетот оладен.
Се декорира по желба.