Денес ќе готвиме заедно со Весна, готвач член на нашата веб-страница. Весна ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Солени корпи со семиња и пилешка салата.

Солени корпи се мешавина од семиња. Ние ги полневме со фил од пилешко, печурки, павлака и нане.

Подготовка

Чекор 1: Семињата најпрво малку исечкајте ги, но не ги мелете. Направете тесто од сите состојки и исукајте кора со дебелина од 5мм. Со чаша вадете форми и обвиткајте ги на обратната страна од калапите за мафини. Нам ни излегоа 12 парчиња.

Печете ги во загреана рерна на 180 степени, 20 минути.

Чекор 2: За подготовка на филот исечкајте го ситно пилешкото, зачинете го и испржете го со малку масло. Исечкајте ги ситно и свежите печурки па испржете ги и нив додека да испари вишокот течност. Кога ќе се изладат, додадете ги павлаката и нането и измешајте.

Чекор 3: Секоја корпа наполнете ја со филот.

Сервирајте ги со декорација по желба.

СОВЕТ: Овие корпи се посни, па ако постите, може да ги наполните со поинаков фил од печен зеленчук или посна салата.