Фичо ќе подготви еден од најпопуларните рецепти на Катерина, Рустична пита, или како што таа ја нарекува торта со шери домати и бешамел.

Подготовка

Чекор 1: Во еден сад замесете го тестото. Оставете го да одмори 30ина минути.

Чекор 2: Додека тестото одмара, шери доматите исецкајте ги на половина и динстајте ги во тава со маслиново масло додека не испари течноста. Зачинате со сол и бибер и додадете го лукчето ситно исецкано.

Чекор 3: Во Касеролата ставете го путерот. Кога ќе ја промени бојата додадете го брашното, запржете го и додадете го млекото и павлаката за готвење. Додадете една рака рендан пармезан и сол и бибер. Промешајте убаво да се соедини и тргнете на страна.

Чекор 4: Тестото расукајте го во димензии за тавата, но краевите да висат надвор. Врз тестото нанесете го првиот слој од шери домати, потоа бешамелот и преклопете ги краевите.

Чекор 5: Печете 25 минути на 200 степени.

Чекор 6: Сервирајте!

СОВЕТ: Ако немате шери домати, може да ја подготвите со обични домати исечкани на парчиња.