Денес Фичо ќе приготви палачинки. Иако палачинките најчесто не потсетуваат на десерт и нешто слатко, овој рецепт е доказ дека палачинките може да бидат и вкусно солено јадење.

Подготовка

Чекор 1: Сите состојки (освен спанаќот) за палачинките убаво изматете ги. Спанаќот ставете го во вода, малку да се провари. Сварениот спанаќ изблендирајте го убаво и додадете го во смесата за палачинки. Оставете ја смесата 15 минути да одмори. Со Апаратот за палачинки направете ги палачинките.

Чекор 2: Брокулите ставете ги во сад со вода да се варат. Разварените брокули ставете ги во Нутрибулет со пармезанот, јајцата и маслиновото масло. Блендирајте да добиете еднолична смеса. Со оваа смеса мачкајте ги палачинките и замотајте ги во ролат.

Чекор 3: Редете ги палачинките во садот за печење и над нив посипете рендан кашкавал. Печете во загреана рерна на 200 степени додека кашкавалот да добие златна боја.

Чекор 4: Сервирајте!

СОВЕТ: Овие палачинки се одличен начин да им послужите зеленчук на децата. Наместо со брокула, може да ги подготвите со друг зеленчук, како моркови или карфиол.