Фичо ќе прави вкусен колач со моркови и сок од портокал, прелиен со црно чоколадо. Згора на сè, уште и посен!

Подготовка

Чекор 1: Рендате половина килограм моркови. Ги ставате морковите во сад за матење, потоа им додавате шеќер и масло за јадење.

Иситнете една рака лешници и додадете ги во смесата. Додадете и 50гр суво грозје. Потоа ставете 2 шолји брашно, прашокот за пециво и рендана кора од лимон.

Месете додека не добиете смеса како тесто.

Чекор 2: Ставете ја смесата во округлата тава, израмнете ја и печете 20 минути на 200 степени, па уште 20 минути на 150 степени.

Откако ќе се испече попрскајте го колачот со сок од 2 портокали и оставете да се излади на собна температура.

Чекор 3: Во меѓувреме во садот за сос ставете да се растопи чоколадото за готвење, заедно со 3 лажици шеќер, 3 лажица маргарин и 6 лажици вода. Оставете ја смесата да зоврие. Откако ќе се подолади, прелејте го колачот и оставете го да се стврдне.

Чекор 4: Сервирајте го колачот со декорација од кругови портокал .

СОВЕТ: Најважен дел од подготовката на овој колач е начинот на печење. Затоа, придржувајте се до времето и температурата, како што тоа го прави Фичо!