Палентата е извонредна состојка која често се користи во италијанската кујна. На северот од Италија вообичаено е палентата да се служи почесто од паста. Денес ќе Ви покажеме начин на подготовка со рузмарин и уште некои вкусови за дополнителен ефект.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 1 супена лажица рузмарин
  • 50 грама путер
  • 100 милилитри млеко
  • 150 грама палента
  • 50 грама сирење
  • 350 милилитри топла вода
  • Сол и бибер
  • Маслиново масло

Подготовка

Чекор 1: Ставете тава за сос на оган и во неа ставете млеко, гранчиња рузмарин, сол, бибер и маслиново масло. Оставете ги состојките полека да се загреат.

Кога млекото ќе биде пред зовривање и различните вкусови ќе почнат да се спојуваат, додадете ја топлата вода и почнете да ја додавате палентата.

Во оваа фаза на подготовката мешајте без престан додека водата се загрева и палентата почнува да се вари.

Мешајте, мешајте и мешајте додека палентата се загрева и нараснува.

При крајот го ставаме путерот за да добиеме вкус и текстура... измешајте го во смесата.

На крај ставете го сирењето. Овде ќе ни одговара било кое сирење со добра текстура.

Чекор 2: Време е за сервирање: Ставете ја палентата во чинија правејќи круг во средината. Овде ја сервираме со говедско рагу...

СОВЕТ: Палентата го поприма вкусот на состојките кои ќе ги ставите во неа... Поздрава е ако ја направите само со млеко и вода, но понекогаш може да ѝ недостасува вкус. Овде главна состојка е рузмаринот, а путерот и сирењето му даваат полн вкус на јадењето.

Користени Делимано садови за подготовка на овој рецепт: Касерола