Фичо ќе ни даде повеќе идеја, отколку рецепт, за подготовка на овошни лиснати пецива.

Подготовка

Чекор 1: Вклучете ја рерната на 200 степени. Во миксер ставете ги крем сирењето, сокот од лимон, кората од лимон и ванилата и матете додека не добиете убава смеса. Лиснатото тесто расукајте го на набрашнета површина. Внимавајте да не биде претенко.

Чекор 2: Исечете го тестото како што го прави тоа Фичо во видеото.

При редење во ростерот внимавајте да не бидат премногу блиску една до друга за да не се залепат.

Чекор 3: Во средината ставете од крем сирењето и малку џем од малини. На секоја ѕвездичка ставете по четири малини. Ако сакате поблаго, ставете повеќе џем.

Чекор 4: Печете на 200 степени 15-18 минути.

Чекор 5: Сервирајте и наросете со шеќер во прав!

СОВЕТ: Вкусот на ова пециво во голема мера е дефиниран од квалитетот на лиснатото тесто. Најдобро ако самите го направите дома.