Денес ќе готвиме заедно со Катерина, готвач член на нашата веб-страница. Катерина ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Koлачи со глазирани лешници.

Бисквит колачи со мармалад од кајсии и фил од глазирани лешници. Комбинација која ветува прекрасен вкус и мирис .

Подготовка

Чекор 1: Од состојките за тесто замесете еднолична смеса. Расукајте го лесно и распоредете го во подмачкана тава. Тенко премачкајте го со мармалад од кајсии, или друг мармалад, по желба.

Чекор 2: Половина од лешниците сомелете ги, а другата половина искршете ги преку крпа. Ставете го шеќерот со млекото на оган додека не се стопи и зарумени. Потоа додадете го маргаринот и мешајте да се соединат. На крај додадете ги лешниците, измешајте, па распоредете го филот врз колачот.

Чекор 3: Печете на 170 степени, 20 минути, или додека да зарумени. Оставете да се излади за да може да исечете правилни парчиња, триаголници.

Чекор 4: Растопете го црното чоколадо со малку масло и глазирајте ги острите краеви на триаголниците. Оставете да се стврдне чоколадото, па сервирајте.

СОВЕТ: Доколку немате чоколадо, не мора да правите глазура, колачите се доволно вкусни и без него.