Денес ќе готвиме заедно со Светулка, готвач член на нашата веб-страница. Светулка ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Бавно готвено Kари со свинско и пилешко.

Кари е начин на подготовка на јадење карактеристичен за азиските земји. Овде ставивме свинско и пилешко месо со печурки и зеленчук, подготвено со зачини и кокосово млеко.

Подготовка

Чекор 1: Месото исечкајте го на коцки и извалкајте го во брашно.

Исечкајте ги и печурките, кромидот, морковот и лукот.

Чекор 2: На функцијата Grill (скара) потпржете го месото. Потоа додадете ги едно по едно, да се потпржат кромидот, морковот, печурките и лукот.

Додадете ги сенфот, зачините, коцката за супа, кокосовото млеко и водата.

Чекор 3: Гурмет пекачот вклучете го на опцијата Slow cook (бавно готвење) и оставете го да се готви околу 1 час и половина.

Чекор 4: Сервирајте го со варен ориз додека е топло.

СОВЕТ: Доколку досега не сте пробале месо готвено во млеко од кокос, ви препорачуваме да го подготвите овој рецепт. Нам многу ни се допадна!