Испечати

Видео рецепт: Бавно готвено Kари со свинско и пилешко

Видео рецепт: Бавно готвено Kари со свинско и пилешко

Состојки

 • 250 гр. печурки
 • 400 гр. свинско месо
 • 400 гр. пилешки стек
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 морков
 • 1 конзерва (400гр.) кокосово млеко
 • 1 коцка за супа
 • 1 лажичка сенф
 • кари, мајчина душичка
 • 3-4 ловорови ливчиња
 • брашно за валкање на месото
 • 150 мл. вода

Денес ќе готвиме заедно со Светулка, готвач член на нашата веб-страница. Светулка ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Бавно готвено Kари со свинско и пилешко.

Кари е начин на подготовка на јадење карактеристичен за азиските земји. Овде ставивме свинско и пилешко месо со печурки и зеленчук, подготвено со зачини и кокосово млеко.

Подготовка

Чекор 1: Месото исечкајте го на коцки и извалкајте го во брашно.

Исечкајте ги и печурките, кромидот, морковот и лукот.

Чекор 2: На функцијата Grill (скара) потпржете го месото. Потоа додадете ги едно по едно, да се потпржат кромидот, морковот, печурките и лукот.

Додадете ги сенфот, зачините, коцката за супа, кокосовото млеко и водата.

Чекор 3: Гурмет пекачот вклучете го на опцијата Slow cook (бавно готвење) и оставете го да се готви околу 1 час и половина.

Чекор 4: Сервирајте го со варен ориз додека е топло.

СОВЕТ: Доколку досега не сте пробале месо готвено во млеко од кокос, ви препорачуваме да го подготвите овој рецепт. Нам многу ни се допадна!