Џигерот го сечеме на тенки кришки посолуваме зачинуваме со мешан зачин и бибер.
Секое парче џигер го мотуваме во свинската марамица и ги редиме во големата ростер тава премачкана со малку масло.
Пред печење налеваме една чаша вино и покриваме со фолија.
Печеме половина час на 200степени.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани