Испечати

Џигер во марамица

Џигер во марамица

Состојки

  • 1 кг свински џигер(црн)
  • 1 чаша(200мл.)бело вино
  • свинска марамица
  • сол,бибер,мешан зачин

Подготовка

Џигерот го сечеме на тенки кришки посолуваме зачинуваме со мешан зачин и бибер.
Секое парче џигер го мотуваме во свинската марамица и ги редиме во големата ростер тава премачкана со малку масло.
Пред печење налеваме една чаша вино и покриваме со фолија.
Печеме половина час на 200степени.
Добар апетит!!!