1. Во подлабок сад ги соединуваме сите наведени состојки за ќофтињата. Месиме со рака додека добиеме убава, компактна смеса погодна за обликување на топчиња.
2. Со намрсени раце формираме топчиња. Ги расплескуваме на дланка и им ставаме по едно кафено лажиче од кајмакот. Повторно ги обликуваме во топчиња. Ги завиткуваме во лента сланина или кашкавал.
3. Се ставаат во претходно намрсен калап за мафини, со завршетокот на лентите од долната страна. Времетраењето на печењето е 50-60 минути на 200 Ц. степени или во зависност од вашата рерна.(Претходно рерната ја загреваме 5 минути на 200 степени.)

И на здравје!!!!

Лиценца: Сите права се задржани