Од сите состојки се замесува убаво меко и глатко тесто. Најпрво се мати со миксер а потоа се продолжува со месење на тестото. Се остава малку да одмори и се сука кора со дебелина до 5мм и се вадат ѕвезди и месечинки со калап(вие можете да ги направите во форма по ваш вкус). Се ставаат во тава и се печат на 200С-10мин. Потоа на крајот се глазираат со бела чоколада и се украсуваат по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани