Одлична штрудла со јаболка, погодна за посна бадникова трпеза, но и за секоја друга прилика по желба.

1. Јаболката се лупат, се рендаат, се полеваат со лимоновиот сок за да не потемнат и се мешаат. Во јаболката се додава ванилиниот и шеќерот кристал, циметот, гризот, оревите и се тоа заедно се меша.

2. Маслото и киселата вода се мешаат заедно, се зема 1 кора која се попрскува со течноста со силиконско четче, врз неа се става втора кора, се прска со течноста, се става трета кора, пак се попрскува со течноста, и на потесната страна се става од смесата со јаболка, се витка ролат и се става во намрсена тава.

3. Постапката се повторува со останатите кори, сите ролати се премачкуваат со остатокот од смесата со масло и кисела вода (ако не ви стигне може малку да направите од око), ролатите се сечат и се ставаат да се печат на 200 степени околу 30 минути, ако е потребно уште малку време додека да поруменат.

4. Штом ќе изладат ролатите се посипуваат со шеќер во прав.

Среќни празници

(503)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани