Подготовка
Започуваме со подготовка на тестото јајцата, путерот, шеќерот, ванилиниот шеќер, кората од ренданиот лимон, пецивото и брашното ги ставаме во сад за месење. Од сите состојки замесуваме тесто кое тенко го распоредуваме во тавата во која ќе го печеме колачот. Со вилушка тестото го боцкаме и врз него премачкуваме три лажици мармалад.
Во тенџере растопете го путерот, шеќерот,двете лажици млеко додадете ги мелените, сецканите ореви и целата смеса сипете ја врз мармаладот.
Печете на 180 или 200степени зависиод шпоретот околу половина час.
Печете во тавче бр.30.
Наздравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани